Böbrek Taşları Neden Oluşur?

Böbrek Taşları Neden Oluşur?

BÖBREK TAŞLARI NEDEN OLUŞUR?

Toplumda sık görülmekte olup her on kişiden birinde ortaya çıkmaktadır. Beslenme, yaşam tarzı ve çevresel etkenlerdeki bozulmalar böbrek taşı gelişiminde rol oynamaktadır.

BÖBREKLERDE TAŞ NASIL OLUŞUR?

Böbrekte taşların oluşumunda bir çok sebep olabileceği düşünülmektedir.

  • Normal olarak idrarın içinde bulunan tuz ve minerallerin dengesinin bozulması neden olur.
  • Özellikle beslenme tarzı , iklim gibi çevresel etkenler, idrarda atılan kristallerin yoğunlaşmasına, kümeleşmesine ve birikip ‘taş' oluşumuna sebep olmaktadır.
  • Bu kristaller şekillendikten sonra hızla birleşerek böbrek taşlarını oluşturmaktadır. Normalde idrar içinde bu kristalleşmeyi ve çökmeyi engelleyen ve İnhibitör denilen maddeler vardır. Bu inhibitörler her insanda yeterli miktarda olmayabilir ve bu da taş oluşumunda önemli bir sebeptir.

BESLENMEDE NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

  • Gün için bol sıvı tüketilmeli
  • Protein ( kırmızı et, süt ve süt ürünleri),ıspanak, tuz, şekerli ve unlu mamuller, sakatat ürünleri, çikolata, koyu çay, kahve, kola, bira ve soda tüketimi sınırlandırılmalı

BÖBREK TAŞI HASTALIĞI NASIL ORTAYA ÇIKAR ?

Böbrek taşından kaynaklanan ağrılar sıklıkla böğür boşluğu denilen alandan başlayıp öne doğru gelerek kasıklara doğru yayılan tarzdadır. Çoğunlukla bulantı ve kusma, idrarda kanama ve yanma da bu ağrıların yanında gelişebilir.

Tüm bunların yanında böbrekte hidronefroz (şişme) oluşturmayan taşlar ağrı vermeksizin oluşup gelişebilir.