Laparoskopik (kapalı yöntemle) testis kanseri cerrahisi nedir?

Laparoskopik (kapalı yöntemle) testis kanseri cerrahisi nedir?

Testis Kanseri’nde Laparoskopik retroperitoneal lenf nod disseksiyonu

Laparoskopik RPLND , daha az ağrı, erken dönem sosyal hayata dönüş ve daha iyi kozmetik sonuçları nedeni ile üstünlük sağlamaktadır.

Evre 2 ya da 3 testis kanserlerinde karın içindeki büyük damarlar etrafındaki kitleler için ilk olarak kemoterapi uygulanmakta ve sonrasında kitlelerin çapının 2 cm altına inmesi ve tümör belirteçlerinin normale dönmesi sonrası kalan kitlelerin eksizyonu için cerrahi uygulanmaktadır. Bu cerrahide de laparoskopik yaklaşım yukarıda belirtilen avantajları hastalara sunmaktadır.

Laparoskopik RPLND vücuda girilen 4 ufak delikten yapılan bir cerrahidir ve büyük kesi uygulanmadığı için hastaya birçok avantaj sağlar.

Ortalama 1.5-3 saat arasında değişen bir cerrahi sonrası hasta genellikle ertesi gün ya da ikinci gün evine gönderilir. Laparoskopik RPLND uygulanan hastalar genellikle ameliyatın ikinci haftasında tümüyle normal çalışma ve sosyal yaşamlarına dönebilmektedir. Bunun açık cerrahi ile sağlanması hemen hemen imkansızdır. Laparoskopik cerrahide, açık cerrahiye göre, hızlı iyileşme, ameliyat sonrası az ağrı, daha az kanama ve özellikle kozmetik açıdan önemli avantajlar söz konusudur.