Laparoskopik Prostat Kanseri Ameliyatı

Laparoskopik Prostat Kanseri Ameliyatı

Kapalı Prostat Ameliyatı

Laparoskopik cerrahi geniş ameliyat kesileri (15-20 cm dolayında) yerine, birkaç adet 4 yada 5 adet- çok küçük (0.5-1 cm) lik deliklerden yerleştirilen aletler yardımı ile yapılan kapalı ameliyat denilen tekniktir. Geleneksel cerrahi, karnın ortasından uzun bir kesi ve uzun bir iyileşme süresi gerektirir. Bu sebeple laparoskopide iyileşme süresi geleneksel cerrahiye göre oldukça kısadır ve daha az enfeksiyon riski vardır Bununla birlikte kesinin küçük olması nedeni ile daha estetik görünüm sağlanmaktadır. Cerrah kamera sistemini bu küçük 1 cm lik bir kesiden vücudunuza yerleştirir, video monitörüne bakar ve vücudunuzda neler olup bittiğini görür. Cerrah ya aletleri doğrudan tutar Laparoskopinin birçok avantajı olup son yıllarda giderek artan oranda kullanılmaktadır.

Geleneksel cerrahiye göre erkeklerde avantajları ise:

  • Daha az kan kaybı,
  • Daha az ağrı kesici ihtiyacı,
  • Daha kısa hastanede kalma süresi,
  • Düzenli aktivitelere daha hızlı geri dönüş,
  • Üretral kateterlerin erken çıkarılması (mesaneden idrarı boşaltmak için penis içine yerleştirilen tüpler)
  • Daha hızlı iyileşme gibi sonuçlar elde ederler.

Laparoskopik Ameliyatın Avantajları Nelerdir?

Laparoskopik prostat kanseri ameliyatının geleneksel cerrahiye göre önemli avantajları vardır. Özellikle ameliyat sonrası dönemde hastanede kalış sürenizi bir ila iki güne kadar kısaltabilir. Erkeklerin yaklaşık %50'sinden fazlası ameliyattan bir gün sonra taburcu edilir. Kalış süresi ne kadar çabuk iyileşeceğinize ve ameliyatın boyutuna bağlıdır.

Hastaneden ayrıldıktan sonra ağrı kesicilere ihtiyacınız çok az olmakla birlikte doktorunuz yinede kısa reçete edecektir. Ameliyattan bir hafta sonra kontrole geldiğinizde mesanenizi boşaltan tüp veya kateter çıkarılır. Dikişleriniz alınır. Ameliyattan 3-5 gün sonrasında banyo yapabilirsiniz.

Laparoskopik Prostat Kanseri Ameliyatı Kimlere Yapılabilir?

Prostatın dışına yayılmamış ve çok agresif olmayan prostat kanserine sahip hastalar, laparoskopi için uygun adaylar olmakla birlikte artan teknoloji ile birlikte deneyimli merkezlerde çevresel alana yayılan hastalarda öncesinde hormonal terapi uygulaması ile laparoskopik cerrahi uygulanabilmektedir.

Laparoskopik Prostat Kanseri Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Operasyon yaklaşık 2-3 saat sürer. Bu süre hastanın durumu, yaşı, prostatın çevre dokularla ilişkisi ve büyüklüğüne göre değişkenlik gösterir. .

Laparoskopik Prostat Kanseri Ameliyatı İktidarsızlığa Yol Açar Mı?

Ameliyat sonrası sertleşmenin yetisi yaşa, ameliyat öncesi duruma ve ameliyat sırasında sinirlerin kesilip kesilmediğine bağlıdır. Tüm erkekler ameliyat sonrası ereksiyon yetisinde bir miktar azalma bekleyebilir. Ereksiyon yetisi ameliyattan sonra yavaşça geri gelir, bu süreç birkaç aydan 2 yıla kadar sürebilir. İlk birkaç ay boyunca, kendiliğinden bir ereksiyon yaşanması mümkün değildir, bu nedenle ilaç ya da diğer tedavilerin kullanılması gerekebilir.