Vezikovajinal Fistül Nedir?

Vezikovajinal Fistül Nedir?

Vezikovajinal Fistül Tanımı

Vezikovajinal fistül, mesane (idrar kesesi) ile vajina arasında bir yol açılması durumudur. Bu durumda normalde idrar kanalından gelmesi gereken idrar bu yolu kullanarak vajenden gelir ve ciddi enfeksiyonlardan , devamlı idrar kaçırılmasına bağlı olarak hasta konforunu bozan geniş bir şikayet durumun neden olurlar.

Vezikovajinal Fistül Neden Oluşur?

Sıklıkla geçirilmiş cerrahilere , rahim ağzı kanserlerine ve bu nedenle radyoterapi almış olanlarda ortaya çıkar .

Tanı Nasıl Konur?

Vezikovajinal fistül tanısı muayene ve sistoskopi denilen ışıklı kamera ile idrar kesesinin gözlemlenmesi neticesinde ortaya çıkar .

Tedavi Nasıl Gerçekleşir?

Tedavide iki farklı yol izlenir. Çok küçük ve günlük hayatı etkilemeyecek şekilde fistülü olanlarda uzun süreli kateter ile takip edilerek kendiliğinden gerilemesi beklenebilir. Beklemek ile düzelmeyen ve çok büyük olan fistüllerde ameliyat gereklidir. Bu durumda iki farklı ameliyat tekniği uygulanır. Birincisi rahim bölgesinden fisütülün onarımıdır. Daha büyük olan ve rahim bölgesinden ulaşılamayan fistüller için karın bölgesinden yapılan açık ameliyat ve yine karın bölgesinden yapılan laparoskopik (kapalı ameliyat ) ile onarım gerçekleştirilir.